Yöresel lezzetler

cigertavaCİĞER TAVA

Edirne’nin en tanınmış lezzetlerinden biri şehre gelen turistlerin yemeden dönmediği tava ciğeridir. Yaprak ciğeri olarak da bilinen Edirne tava ciğerinin lezzeti, bölgenin zengin florasından kaynaklanır. Doğal ortamda beslenen bir yaşındaki dananın karaciğerinden yapılan tava ciğerinin üretiminde ustalık da çok önemlidir. Malzeme seçimi, hazırlanışı, pişirilişi ve servisi maharet gerektirir. Pişirme sırasında yine yöreye ait buğday unu ile ayçiçek yağı; servisindeyse Edirne mahsülü, doğal yoldan kurutulmuş yeşil ve kırmızı biber kullanılır.

 

 

Hotel Şimşek, Edirne, köfteEDİRNE KÖFTESİ

Edirne köftesi, Rumeli damak zevkinin yarattığı lezzetlerden biridir. Yerli ve yabancı turistlerden büyük rağbet gören Edirne köftesinin lezzeti, Trakya’da doğal ortamda beslenen erkek dana etinden ve hazırlanmasındaki ustalıktan gelir. Kekik, karabiber ve kimyonla birlikte çektirilen et, 12 saat dinlendirilir ve ince kıyılan soğanla birlikte yoğrulur. Kendine özgü yuvarlak şekli, yumuşaklığı ve lezzeti olan Edirne köftesi, soğan, domates ve yeşil biberle ve en önemlisi kırmızı biberden yapılan salça sosuyla servis edilir.

 

 

Hotel Şimşek, Edirne, Edirne payniriEDİRNE PEYNİRİ

Hayvancılığın yaygın olduğu Edirne peynirciliğiyle de ünlüdür. Türk Patent Enstitüsü tarafından Coğrafi İşaret Marka Tescil Belgesi’ne sahip Edirne beyaz peyniri, uzun yıllardır kendine özgü lezzetiyle, damak tadına düşkün olanların aradığı bir ürün. Diğer peynir çeşitlerinden renk, koku ve tat bakımından farklı özellikler taşır. Edirne beyaz peyniri, bölgenin iklim özellikleriyle bitki örtüsünün meydana getirdiği otlaklarda beslenen inek, koyun ve keçi sütünden elde edilir. Tadı, kokusu ve asit oranı kendine özgü olan sütten yapılır. Edirne beyaz peynirinin tam yağlı, yarım yağlı ve yağsız türleri bulunur.

                 

Hotel Şimşek, Edirne, Badem EzmesiBADEM EZMESİ

Geçmişin badem bahçelerinden Osmanlı sarayına uzanan badem ezmesi, Edirne’de çok meşhur bir damak tadıdır. Tarihi kaynaklar, geçmişte Edirne’de çok sayıda badem bahçesinin varlığından ve bunların kentte kattığı doğal güzelliklerden söz eder. Kentte bugün Bademlik adında bir mahalle bile var. Edirne ekonomisinde ve sosyal hayatında önemli bir yere sahip olan badem ezmesi, turistlerin en çok ilgi gösterdiği hediyelik ürünler arasında. Haşlanan bademler, kurutulduktan sonra öğütülür ve şekerle birlikte kaynatılarak enfes badem ezmesi tadı elde ediliyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın